Pleseň snežná
Príznaky: prejavuje sa najmä v jarnom období po roztopení snehu, ale prvé príznaky je možné pozorovať už aj v zime, či na jeseň. Rastliny na rôzne veľkých plochách odumierajú, pričom takto postihnuté miesto pripomína pavučinu s tmavším okrajom.
Rizikové faktory: Výskyt tejto plesne nie je úplne viazaný na výskyt snehu či mrazu, môžu za to tiež rosa, neodprataná organická hmota, nedostatok draslíka na jeseň, nadbytok dusíka, neprevzdušnená pôda alebo tienisté plochy.
Vývoj a šírenie: Pôvodca choroby vo forme mycélia a konídií prečkáva na odumretých zvyškoch. Za optimálnych podmienok pre rozvoj choroby (0-10° C) konídie infikujú listy a dochádza k šíreniu choroby. Prekážkou šírenia je nástup vyšších teplôt, kedy jej pôvodca uschne. Choroba sa môže prenášať mechanicky, t. j. pohybom osôb, zvierat a technikou, ktorá sa používa pri ošetrení trávnika.
Ochrana: Pre zamedzenie vzniku, rozvoja a šírenia choroby je potrebné vhodne zvoliť umiestnenie trávnika, t. j. vyhýbať sa tienistým plochám a plochám, kde sa drží sneh. Trávnik treba prevzdušňovať, odstraňovať z neho odumretú organickú hmotu a rovnomerne ho hnojiť. Proti tejto chorobe je možné zakročiť pomocou fungicídov s účinnou látkou azoxystrobin, iprodione, fludioxonil, tebuconazole, pyraclostrobin, prochloraz, propiconazole, trifloxystrobin, fenarimol.